www.corsatigra.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.corsatigra.net

Opel Tigra ve Corsa Severlerin Ortak Adresi

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

danışma yavaş yavaş modifiye

+3
Hasan KAPLAN
TaneR
balikadaMali
7 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
balikadaMali

balikadaMali

danışma yavaş yavaş modifiye Empty
MesajKonu: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPerş. Mayıs 14, 2009 2:35 pm

sorcağım sorulara uygun olarak burayı gördüm eğer başka bölüme yakışırsa taşırsınız..

arabama junyan angel far, sonar şeffaf stop taktım marka yazılarını söktüm ve ufak uafak modifiye etmeye başlıcam öncelik olarak

arabamın lastikleri kötü durumda şu an üstünde 205-50-15 ölçülerinde lastik var.

1- sizin araçlarınızdaki lastikler ve cantlar ne acaba? spor görünüm istiyorum orjinal cantlarını seviyorum o yüzden lastiği spor almak istiyorum.

2- arabamın amortisörleri çok sert yoldaki ufak bi çukura düştüğümde pat küt vuruyo. acaba amortisörlerimdemi sorun var yoksa tigraların amortisörleri böylemi?

3-arabamı biraz alçaltmak istiyorum tigraya en uygun yay ve amortisör ikilisini söylermisiniz.

4-abartı egsozu sevmiyorum ama arabamın sesi yükselsin istiyorum bu yüzden hava filtresi takmak istiyorum. piramit şeklinde olan direk emme manifoltunun ucuna takılan hava filtreleri bu ihtiyacımı görürmü markalarda ses farklılığı varmı?

şimdilik sorularım bukadar sorularımı numaraladım ki cevaplaması rahat olsun teşekkürler
TaneR

TaneR

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyCuma Mayıs 15, 2009 1:27 pm

İlk sorundan başlayalım lastik jant konusu tigranın orjinal jantları benimde görüşeme göre gayet güzel lastik ebatına gelince şuan biz kendi tigramızda kulandığımız 175/50/15 kumho bulunması zor bi lastik bide bu lastiği taktığın zaman aracının limitlerde yere yakın olması lazım yoksa çok ufak gözükür eyer ben çok basamam diyorsan 185/50/15 kulanabilirsin jantlarından sıkılrsan opelin başka modelerinin jantlarını deneyebilirsin gerçekten yakışanları var örneğin şuan biz astra f jantı kulanıyorur.

Diyer sorun ise amatisör sorunu.Normalde opeler diyer araçlara göre sert olurlar ama kesinlikle orjinal bi tigra dedğin gibi pat küt vurma sorunu yok senin büyük ihtimal sorun amatisörlerinde.Bu araca göre kulanabilceğin voglant marka yay takımı var 60/30 veya denk gelirse 60/40 diceksin çok düşermi normal lastik ebatlarında ön taraf çamurluk hizası olur arka tarafa gelince malesef pek bi etkisi olmuyor 1 2 parmak düşüyor bunda pek güzel gözükmüyor spor amatisörleri var ama bütcene bağlı biraz tuzlu Sana bu amatisör yay konusunda Forum admini kaan abimiz yardımcı olabilir çünkü baya uarşmışlığı var görünce yazıcaktır.

Gelelim filitre konusuna filitre markasına göre ses değişikli yok 100 liraya alıcağın K&N de aynı sesi veriyo 20 liraya aldığın markasız filitrede sadece ömürleri farklı oluyor buda senin terciğin.Bide tigra ve corsalara uygulanan farklı emme manifoltları var namıdiyer power box güç artışı istersen böle bi uygulamayla çok güzel güçler elde edebilirsin.Umarım azda ols ayardımcı olabilmişimdir
TaneR

TaneR

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyCuma Mayıs 15, 2009 1:33 pm

danışma yavaş yavaş modifiye Dscf0610

Buda sana örnek lastik konusunda şuan bunları kulanıyoruz diceksin yay ve amatisör ne kulandınız sadece 60/30 ama yetmediği için onlarada ufak bi işlem yapıldı dediğim gibi amatisör ve yay konusunda bu araca uygulayan kaan abimiz beklicen Very Happy
Hasan KAPLAN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyC.tesi Mayıs 23, 2009 7:56 pm

Pat küt vurma olayı bence tamamen lastik kaynaklı.. Amortisörlerin bozulsa bile pat küt vurmaz.. sadece yaydaki salınımı frenlemez.. yani arabanın yol tutuşu zayıflar, ani fren ve hızlanmada hissedersin sallanmayı... Lastik basıncı fazlaysada aynı sorunu yaşarsın.

Aynı problem benim aracımda 205-40-17 lastiklerle kullanırken vardı. Şimdi
195-50-15 kullanıyorum çok daha iyi.. Orjinal ebadı 185-55-15 kullanırsan dahada güzel olur... Ama benim istediğim spor desen o ebatlarda yoktu.. Galeriye fotoğrafları ekledim oradan bakabilirsin..

Bu benim aracımdaki Lastik.. Maxxis MA-Z1 Ben çok memnunum.. Yol tutuşu yanak sağlamlığı gerçekten fiyatına göre çok iyi.

danışma yavaş yavaş modifiye Maz-z1_b

Yay konusunda ben de takıcam yaz sonunda.. Tamamen zevk olayı.. Kaanın aracın görüntüsü 10 numara.. Ama ben kesinlikle okadar alçaltamam.. Yoların ve lakaların durumu ortada.. 35-40mm yay düşünüyorum kendi aracım için..

Hava filtresinden ses almayı da bence pek bekleme.. Egsozdan alınan sesle kıyaslanmaz bile.. Camlar kapalıyken gaza yüklenirsen farkedersin ancak..
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPtsi Mayıs 25, 2009 8:28 am

bilgiler için teşekkürler. 60-30 yayı kaan öneriyo. sen 35-40mm yay diyosun. kusura bakmayın arkadaşlar ama bilmediğimden bukadar ayrıntılı soruorum. bu yayların ölçü olayı nasıl? amortisör değiştirmicem amortisör değiştirmeden kullanabilceğim ve alçak olmasını istiyorum bi yay ölçüsü söyleyebilirmisiniz.
KaaN
Admin
KaaN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptySalı Mayıs 26, 2009 9:38 pm

balikadamali üyemizin bana rica etmesi üzerine konuya makara karıştırmadan adam akıllı cevap veriyorum arkadaşımız yazdıklarımızdan pek bişey çıkartamamış ..

1. olarak aracındakı lastik ebatları , orjinal ebatlarından uzak , 205 tabanlı lastiklerin tigranın 6,5 inch olan jantlarına büyük gelir , bunun sonucu olarak hem hoş olmayan bi lastik görüntüsü , hemde jant-lastik uyumsuzluğundan dolayı bi nebze yol tutuşu soruu yşarsın .. yanak mesafende şuan 50 olduğu için normalinden daha sert bi karakteri olur arabanın ..
6,5 inch olan bi cantın kaldırabilceği max taban 185 tir , fazlasını taktığında dışa kusar ..
185 / 55 / 15 ebatlarında lastik almanı öneririm , en doğrusu budur en güzel görüntüyüde bu ebatla yakalarsın cant ve lastık bırbırını tamamlayacagı ıcın ..

2. arabamın amortisörleri sert demişşin ancak , amortisörlerin özelliğini yitirmiş dahi olsa araçta bi sertlik hissi yaratmaz , aksine araç daha çok ve dengesiz fazladan esner .. eğer çukurlarda ses , vuruntu yada konfor bozukluğu yaşıyorsan , ilk lastik havalarına bak , önleri 30 a arkaları 28 e ayarla .. sorunun devam ederse helezonlarına baktır , acaba senden oncekı sahıbı daha evelden helezonları kestırmısmı yada ısıtmısmı ? ayrıca lastık ebadında dedıgım gıbı suan sana buyk etken 50 yanak 55 e gore sert olur .. bıde tıgranın orjınalı normal bır 4 kapı araca gore bıraz daha serttır , sen eger bır aıle arabasıın konforuna alıstıysan bıraz sert gelebıılır normaldır .

3. arabanı alçaltmak için kendimın bizzat kullanıp denedığım marka ve cınsı onerırım sana VOGLANT 60-30 RED VİOLET
bu yayları aldıgında amortısorlerını elleme gerek duymaszın ,cunku tıgranın kendı helezonlarından bıle yumusak ve yere daha yakınlar .. yolda gıdemıyecek kadarda yere yakıınlasmazsın yanı rahatsız edıcı bı durum olması zor .. aldıgın yayın kutusunu ıyı oku ama tigra a diye yazdıgını gor , corsa b nın yaylarını alma , corsanın yay dırencı tıgraya dore bırazdaha fazladır buda tıgraya takıldıgında daha sert bı karakter anlamına gelır ..

4. arabanda egsoz sitemınde ne gıbı farklılıklar var bılmıyorum ama , katalıtık duruyorsa onu ıptal ettır , yerıne ufak susturucu takmanı soylerler ama takma gerek yok .. orta susturucuyu ıcı bolmesız ve duz bı susturucu ıle degıstırıp son susturucuyuda standart bırakman egsozdan kesınlıkle rahatsız etmeyen ama cok az kulagı oksayan bı ses almana sebep olur , ve ne trafıkte ne TÜV muayenesınde en ufak bı sorun yasamazsın .. hava fılıtresıne gelınce markaya gore yada fılıtre seklıne boyutuna gore ufak ses farkları olur .. marka seçmene gerek yok derım , cok dandık sanayı ısı olmayan bı fılıtre al tak ama dırek emme manıfoldu cıkısına baglama , hem ses duser , hemde sıcak hava cekecegı ıcın olumsuz etkıler .. dısı karton ıcı metal olan kalorıfer boruları var ısı yalıtımlı onlardan 1 metre kadar alıp sağ on davlumbazın ustune gelecek sekılde konumlandır fılıtrenı .. fılıtreyıde en ufak olanlardan al , buyuk olanları alman bısey ıfade etmez , fılıtre ufaldıkca sesı daha hırcınlasıyor bızım motorda .. ayrıca tigra ve corsa emme manıfold yapısı , yanma odaları ıtıbarı ıle emme sesı gercekten cok hos olan bı arabadır .. sadece acık hava fılıtresı ıle aldıgın sese ınanamazsın . ve bu sesı yukarıda arkadasa takıldıgım gıbı 6 bın devırden sonra falan alcan dıede bı durum soz konusu dııl .. en ufak devırlerde bıle gaza tam bastıgında gur bı ses duyarsın devır yukseldıkce ses yırtılmaya baslar , 6000-6600 devır arasına ıyıce yırtılır hatta egsozun sesını bıle bastırır ..

umarım yardımcı olabılmısımdır sana , yıne aklına takılan eksık kaldıgın bı yer oldugunda paylas bu bolumde elımden geldıgınce yardımcı olayım ..

sana bu bılgılerı kulaktan dolma olarak aktarmıyorum , yada ezbere konusmuyorum , bır ıkı tane dııl onlarca tigra ve corsada bızzat deneyıp emın olduğum seylerı paylasıyorum , guvenırlıgı konusunda emın olabılırsın .. sımdıden kolay gelsın
http://www.corsatigra.com
Hasan KAPLAN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyÇarş. Mayıs 27, 2009 6:57 am

KaaN demiş ki:
35 40 yay nezaman cıktı yauw Very Happy kim üretmiş onu tornacularmu Very Happy

tigra için iki seçenek var sınırlı seçenek var zaten

40 -30

60 -30

60 -40

öndeki rakam ön tekerı ıfade eder dıerı arka tekerı , hıcbı zaman arka tekerın rakamı onden buyuk olmaz olamaz .. ayrıca 60 -40 da cok zor bulunur nadırdır 60 -30 veya 40 -30 da bolca bulunur ama 40 -30 a para vermek zengınlık gostergesıdır cunku 3 cm ıcın 300 lıra gıbı para vermek cok mantıksık hıc takma daha ıyı ..

http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=3448&k_id=1787&kn=OPEL
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyÇarş. Mayıs 27, 2009 7:56 am

kaan verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim belliki bi birikim sonucu oluşmuş bilgiler bunlar hepsini göz önünde bulundurcam ve güzel bişiler çıkcak ortaya eminim. öncelik olarak lastiklerimi değişcem sonra cam filmi hava filtresi x-enon yada beyaz halojen far diye liste uzar gider. yaaylar biraz pahalı galiba

ama bukadarla kurtulamazsınız hep yeni sorularla karşınızda olucam:)Smile
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyÇarş. Mayıs 27, 2009 7:59 am

Hasan KAPLAN demiş ki:
KaaN demiş ki:
35 40 yay nezaman cıktı yauw Very Happy kim üretmiş onu tornacularmu Very Happy

tigra için iki seçenek var sınırlı seçenek var zaten

40 -30

60 -30

60 -40

öndeki rakam ön tekerı ıfade eder dıerı arka tekerı , hıcbı zaman arka tekerın rakamı onden buyuk olmaz olamaz .. ayrıca 60 -40 da cok zor bulunur nadırdır 60 -30 veya 40 -30 da bolca bulunur ama 40 -30 a para vermek zengınlık gostergesıdır cunku 3 cm ıcın 300 lıra gıbı para vermek cok mantıksık hıc takma daha ıyı ..

[url=http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=3448&k_id=1787&kn=OPEL
http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=3448&k_id=1787&kn=OPEL[/quote[/url]]

tigranın poposu biraz yüksekte olduğu için böyle bi yay üretmiş olabilirler heralde yakışadabilir arkası havada kalıyo çünki ama yol tutuşunu bozmazmı?
KaaN
Admin
KaaN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyÇarş. Mayıs 27, 2009 2:44 pm

tigranın arkası onune gore yere daha yuksek kardesım , ben denedım arkasını onunle aynı yakınlıga getırıpte kullandım , araba bagajına on tane komur cuvalı konulmus tofaslara benzedı .. hem daha kolay arkasını saldı , hemde konfor - yonde etkılendı .. yanı bu arabanın arkasını her sekılde yuksek bırakan adamlar bırseyı bılıyormusda bırakmıs onu anladım .. benım actıgım amortısor yay ılıskısı konusunu detaylı seklıde okursan arka helezonların onemını , arkanın az daha yuksek kalmasının onemını cok ıyı anlarsın ..
Hasan KAPLAN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyÇarş. Mayıs 27, 2009 7:05 pm

balikadaMali demiş ki:

http://www.eliftuning.com/index.php?p=show&pid=3448&k_id=1787&kn=OPEL[/quote]

tigranın poposu biraz yüksekte olduğu için böyle bi yay üretmiş olabilirler heralde yakışadabilir arkası havada kalıyo çünki ama yol tutuşunu bozmazmı?

Numaralar tam olarak ön ve arka alçaltma mesafesimi yoksa, 35-40mm alçaltan kit 35 ile 40 mm gibi 5mm toleranslı verilmiş eşit alçaltan bir yaymı tam anlamadım ama, şayet arkayı daha fazla bile alçatmış olsa, fark 5mm.. Yani Arkaya 60 kg biri dahi otursa yada 20 kg tesisat koysan bagjına, standart yayları ile yine bu farktan daha fazla alçalır arabanın arkası..

Ben kendi arabamı metre ile ölçtüm, ön ve arkanın yerden yüksekliği arasında yanılmıyorsam 100mm civarı fark vardı...

Yani arka 5mm falza inse bile ne gözle farkedilir nede yol tutuşunda bi bozulma olur.. Buradaki tek espiri, önden gelen havayı tahliye ederken daha geniş bi alan oluşturarak alttan geçen rüzgarın kuvvetini azaltmak, aynı zamanda üst rüzgarın arabayı yere basması için önü indirmiş olmak.. bu arabanın yere daha iyi basmasını sağlar.. bunun için bukadar fark gereklimi, hayır değil.. Ama arkaya binecek yolcu ve sürüş konforu açısından bu şekilde tasarlanmış bir araç..
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPerş. Mayıs 28, 2009 6:24 am

60-30da önü 60mm arkatı 30mm düşürüyo

60-40da önü 60mm arkayı 40mm düşürüyo bumudur?

doğrumu söylediklerim?
KaaN
Admin
KaaN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPerş. Mayıs 28, 2009 9:42 am

aynen
KuDu

KuDu

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyC.tesi Mayıs 30, 2009 10:55 pm

60-40 tek tavsiyem

hatta yurt dışı kanalın varsa çıkma yay amortisör al nerdeyse bedavaya gelio burdaki fiyatlara nazaran
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPerş. Haz. 11, 2009 8:58 am

bi cetvelle arabanın yanına gittim ön tarafın 60mm düştüğünü ölçünce istanbul yollarında kullanmak korkuttu arkadaşlar ya. sizce kullanımda bi sorun olurmu? pat küt altını yada tekerleri davlumbaza sürtermiyiz?

bide yayları kestiriyolarmış. kestirildiğinde sadece arabayı yere yakınlaştırır galba dimi? ama spor yay takarsak aynı zamanda biraz daha yumuşatır arabayı biraz emer sarsıntıyı dimi?
TaneR

TaneR

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyCuma Haz. 12, 2009 8:28 am

evt kardeşim pat küt vurmaz zaten 60 mm düşürmüyor tam olarak merak etme
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyCuma Haz. 12, 2009 8:41 am

teşekkürler
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyCuma Haz. 26, 2009 6:17 am

angel farın ön camını söküp içine ledlerle kaş yapıyolar.
yaptırmayı düşünüyorum. bi dezavantajı varmı acaba?
KaaN
Admin
KaaN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyCuma Haz. 26, 2009 1:45 pm

bı dezavantajı yok yaptırabılırsın , forum uyemıs furkanda vardı sanırım aynı uygulama ondan bılgı alabılırsın
Hasan KAPLAN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPaz Haz. 28, 2009 1:11 pm

Benim fikrim yapma.. Çok kötü duruyor... orjinal audilerde 9-10 tane felan büyük led var.. Sonradan yapılanlara tesbih boncuğu gibi diziyorlar 25-30 tane ledi, çok dandik duruyor.. benim şahsi fikrim. Yinede sen bilirsin.
balikadaMali

balikadaMali

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPtsi Haz. 29, 2009 2:12 pm

bu düşünceye önem veririm işte. ozaman angellerin daha parlak yanmasını nasıl sağlarız. junyan angel var bende. hatta bi ledi patladı söktüm ama yenisini bulamıyorum bi türlü. 2kafalı karşılılı bakan bi led değişik bişey.
Hasan KAPLAN

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPtsi Haz. 29, 2009 9:06 pm

Aynı şeyi bende düşünüyorum.. Benimkiler sonar ama beş para etmez.. hem angeller zayıf.. hem farlar yere bakıyor.. bir süre sonra gevşiyor içi sarsıntıdan farlar sallanmaya başlıyor.. Sarı renkli ultra ledler var. onlardan adapte edebilirsem.. Bmw gibi sarı yanarsa angellar süper olacak.. Ama ne zaman vakit bulur sökerim belli değil Very Happy muhtemelen yazın sonuna doğru olur arabayı toparlamaya başladığımda..
kralgenc

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPaz Ağus. 23, 2009 10:09 am

danışma yavaş yavaş modifiye 15870883xjk
danışma yavaş yavaş modifiye 15870883j0c
Merhaba arkadaşlar forumunuzu çok beğendi yardımlaşma süper..
benim bir kaç sorum olacaktı arabam 98 model tigra arabamda yeni oluşan bir sorun var içeriye benzin kokusu veriyordu ve arıza lambası yanıyordu tamirciye götürdüm oksijen sensörü mü pompası değişmesi gerektiğini söyledi ve birde temizlendiğini söyledi bende temizlensin dedim masraftan kaçıcam ya neyse arıza lambası yakmayı kesti fakat son 1-2 gündür yine kokuyu az da olsa vermeye başladı sizce başka birsıkıntı olabilirmi tecrübelerinize dayanarak yardım istiyorum
kralgenc

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPaz Ağus. 23, 2009 10:11 am

ön tampon spolier i nerden temin edebilirim istanbuldayım birde uygun angel eye far var mı bildiğin satan bi yer ..
TaneR

TaneR

MesajKonu: Geri: danışma yavaş yavaş modifiye   danışma yavaş yavaş modifiye EmptyPaz Ağus. 23, 2009 3:45 pm

kardeşim sorunun kesinlikle oksijen sensörü vede temizlenme ile düzelecek bi sorun dil aynı benzin kokusu bizdede vardı oksijen sensörünü değiştirince geçti vede çok bariz yakıt tasarufu sağlıyor.

Tanpon ekinden kastın orjinal siyah parça ise opel parçacılarından temin edebilirsin.Eyer bahsediğin arka tanponundaki gibi bi ekse polyster işi yapan biyerde yaptırabilirsin
Angel farıda sahibinden.com dan bulabilirsin

danışma yavaş yavaş modifiye
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki